Dolenjska
Volite aromatična ulja? Volite čokoladu? Volite whisky? Volite gin?
Sve to možete pogledati kako se proizvodi i izrađuje na jednom mjestu, degustirati i na kraju kupiti?
Gjde? U Destileriji, čokoladarnici i kavani Berryshka.
Ova obiteljska destilerija krenula je sa proizvodnjom 1990.
Tata i sin Jože i Samo Kenda su počeli sa etreičnim uljima, a zatim su proširili proizvodnju na alkoholne proizvode.
Na kraju Jožina sestra Zdenka postala majstorica čokolade i pokrenula svoju proizvodnju čokoladnih proizvoda.
Danas je Samo direktor Berryshke, a školovao se za majstora destilerije na Spirits Academ i stekao iskustvo u svjetskoj poznatoj destileriji škotskog viskija, te oboružan teoretskim i praktičnim znanjem krenuo u prozvodnju prvog slovenskog whiskya 2019. godine.
Povrh svega Tata Jože uživa i danas u proizvodnji meda.
Destilerija Berryshka smjestila se uz planinu Kočevski Rog i uz potok koji izvire iz planine, čija je temperatura cijelu godinu 5 C. Ta izvorska voda koristi se u proizvodinji proizvoda Barryshka-e. U potoku živi i čovječja ribica.
Glavna proizvodnja su im eterična ulja, javiše i brinovih (hrv. klekovih) bobica
Destilerija
1. selekcija brinovih, gdje se izabiru najbolje kvalitete.
Brinove bobice uvoze se godišnje 700 t iz Makedonije i Crne Gore, jer ih nema dovoljno u Sloveniji i okonim zemljama, a nakon selekcije ostaje samo oko 24 t.
Stroj Fritz je čistač, a stroj Frida još jednom pročiščava i selektira najbolje bobice.
2. najbolje bobice melju se u mlinu, a zatim padaju kroz pod ravno u bakrene kotlove koji se nalaze u prostoriji ispod, te kreće destilizacija
3. Ekstrakcija eteričnog ulja - Sadržaj eteričnih ulja uklanja se iz bobica višesatnom destilerijom, te se destilirane bobice pretaču u spremnike i dodaje im se izvorska voda i kvasac
4. Fermentacija- mješavina brinja, kvasca i vode ostaje u spremniku za fermentaciju oko mjesec dana. Proces je završen kada kvasac pretvori sav šećer u alkohol.
5. dobivanje rakije od brinja zahtjevan je posao, alkohol koji prozvodi kvasac destilra se nekoliko puta, što daje njezinu čistoću i poseban okus. Tek tada je brinjevac spreman za flaširanje. Brinjevac zatim odleži 3 godine. Brinjevac je dobar kao i lijek, naročito za ženske bolesti.
6. u punionici se boce ručno čiste, pune, zatvaraju i etiketiraju.
Punjenje 300 boca na 1 sat, veličina 7 dcl.
Dobro je za napomenuti da se ostacima mljevenog brinja koriste se za grijanje cijele destilerije, tako da na kraju ostaje samo pepeo.
Mogućnost prodaje on line.
Osim likera od brinja, proizvodi se gin, borovniček, viljamovka, a od 2019. godine u Berryshki su izradili prvi slovenski whisky, zatim je odležao 5 godina i sada se može kušati i kupiti.
Čokoladarnica
Čokolada dolazi u dražejama iz Dominikanske Republike te se topi i se ručno obrađuje i boji. Ima veliki broj različitih pralina, sa lavandom, borovnicama, likerom, više vrsta čokolade. Velik broj se radi se po narudžbi. Gospođa Zdenka i danas sve radi sada kao od prvog dana te svojim osmjehom njezine čokolade postaju još finije i bolje.
Kavana i dućan
Nakon razgleda, uživajte u degustaciji čokolada i pića, proizvoda koji nastaju u Berryshka destileriji.
Meni kao ne velikom ljubitelju čokolade nakon degustacije, kocke punjene jagodom, pa narančom, mentom, borovniček u čokoladnoj čašici, a uz to degustaciju brinjevca, viljamovke, gina i na kraju whiskya, mogu reći da je moj čokoladni favorit čokoladna kocka punjena narančom i whisky-jem.
Naučili smo i razliku gina od gina.
Klasični Gin ima samo eterični alkohol.
London dry znači da se nakon destilizacije ne dodatje ništa oslim destilirane vode
Gin kojem se dodatnu nakon destilizacije boje, dodatni okusi, pa postoje rozi, plav...
Razgledi i degustacije odražavaju se petkom, subotom i nedjeljom u 14, 16 i 18 sati i iznose 10 eur po osobi. Kavana radi petkom, subotom i nedjeljom 12-21 h, za grupe postoji mogućnost uz najave i drugim datumima.
Izvor i fotografije: listopad 2024., Relaxino portal