Skoči na glavni sadržaj
Park Güell, foto: Đurđica Marković
Park Güell, foto: Đurđica Marković
Lokalitet
Destinacija
Španjolska Barcelona

10 razloga zašto posjetiti Barcelonu

Barcelona je danas važno kulturno središte i jedna od vodećih turističkih destinacija s bogatom kulturnom baštinom.

Barcelona je glavni grad španjolske autonomne pokrajine Katalonije i glavno trgovačko i industrijsko središte u Španjolskoj, jedna od najvećih luka i najveći grad na Sredozemnom moru.

Barcelona je danas važno kulturno središte i jedna od vodećih turističkih destinacija s bogatom kulturnom baštinom. Barcelona je, nakon Pariza, Londona i Rima, četvrti grad po posjećenosti u Europi, te je, s 5 milijuna turista godišnje, najpopularnije turističko odredište u Španjolskoj.

 

Sagrada Familia

Bazilika Svete obitelji (katalonski: Temple Expiatori de la Sagrada Família) je krunsko remek djelo arhitekta Antonija Gaudíja, iako je ostala nedovršena nakon njegove iznenadne smrti. Gaudí je svim srcem radio na ovom kolosalnom kompleksu. Godine 1914., kada je imao 62 godine, odlučio je i živjeti u jednoj kućici u dvorištu bazilike. Nakon njegove smrti, radove su nastavili njegovi suradnici, prije svega Sugrañes, Quintana i Matamala, prema njegovim planovima. Radovi su prekinuti 1935. godine zbog Španjolskog građanskog rata tijekom kojega je izgorio dio bazilike s izvornim Gaudíjevim modelima i planovima. Radovi su ponovno pokrenuti 1970-ih nakon pada Francova režima i gradnja, premda vrlo polako, traje i dan danas. Kada bude završena, bazilika će biti visoka oko 45 i duga 110 metara. Bit će to jedna od najvećih i sigurno najljepših bazilika kršćanskog svijeta.

Ova monumentalna vizija, s naglaskom na visini, trebala je simbolizirati jedinstvo neba i zemlje. Gaudí je zamislio baziliku kao golemo alegorijsko djelo koje će se sastojati od tri monumentalne i simbolične fasade. Zapadna, ulazna, fasada je posvećena Kristovom rođenju, istočna njegovom životu i muci, a južna – uskrsnuću.

Skulpture

Gaudí je običavao tražiti modele za svoje skulpture s ulice i fotografirati ih pored nekoliko zrcala kako bi imao više kutova njihova lica. Potom bi napravio gipsane kalupe za figure koje su kasnije na licu mjesta odljevene u visokokvalitetnom betonu.

Državna palača Katalonije

Palau Nacional bio je glavni lokalitet 1929. na Međunarodnoj izložbi na brdu Montjuic u Barceloni. Od 1934. godine to je dom Nacionalnog muzeja katalonske umjetnosti. U prizemlju površine 32.000 m², nadahnuta španjolskom renesansom - zgrada ima pravokutni tlocrt flankiran sa dvije strane i jednim stražnjom sekcijom s eliptičnom kupolom u sredini. Fontane sa strane stubišta koje vodi do palače su djelo Carlesa Buïgasa. Između 1996. i 2004. godine, palača je proširena kako bi smjestila Nacionalni muzej umjetnosti i kolekcije od preko 5000 umjetnina.

Plaže

Barcelona, smještena na obali Sredozemnog mora, uz prekrasnu arhitekturu, ulice i parkove, svojim stanovnicima i posjetiteljima nudi i popularne plaže.

Barceloneta

Najpoznatija plaža je Barceloneta, ujedno i jedna od najbližih središtu grada. Radi se o najpopularnijoj plaži u gradu, posebno među mladima. Jedan od razloga za to sigurno je velik izbor različitih aktivnosti, ali i mnoštvo ugostiteljskih objekata na plaži i oko nje.

Sant Sebastia

Odmah uz Barcelonetu, nalazi se Sant Sebastia, plaža najbliža središtu grada. Sant Sebastia vrlo je popularna i među domaćim stanovništvom. Ova plaža dugo vremena bila je otvorena i za nudiste, no od 2011. godine to više nije slučaj.

(Nova) Icaria

Icaria je mirnija plaža te je češće posjećuju obitelji. Posjetiteljima su na raspolaganju različite sportske aktivnosti, poput odbojke na pijesku ili stolnog tenisa.

Park Güell

Park Güell je očaravajući park koji se nalazi na brdu El Karmel u Barceloni, karakterističan po arhitektonskim elementima legendarnog katalonskog arhitekture Gaudija. Na prijelazu u 20. stoljeće, Eusebi Guell i Bacigalupi su naručili projekt koji je prvobitno trebao biti zatvorena stambena zona, sa oko 60 građevina. Projekt je pripao Antoni Gaudiju, arhitektu poznatom po spektakularnim građevinama. Razvoj ove zone se uskoro pretvorio neuspjeh, a nakon Eusebi Guellijeve smrti 1918. godine, njegovi nasljednici su ponudili park Gradskom vijeću Barcelone, koje je otkupilo lokaciju i ovdje otvorilo javni park 1926. godine.

Park Güell sadrži niz nevjerovatnih kamenih struktura, staza i i fascinantnih građevina. Tu su i uvijeni stupovi i skulpture, a sve zajedno podsjeća na oblike koji se mogu vidjeti u prirodi – jer je upravo priroda i inspirirala Gaudija. Na vrhu se nalaze i terase koje pružaju spektakularan pogled na park, ali također i na cijeli grad. Park podržava i veliki broj divljači, a posebno nekoliko vrsta papagaja, kao i orlova i kolibrića. Park Güell je danas zaštićeni dio UNESCO-ve Svjetske baštine, ulaz je dozvoljen ali uz unaprijed rezerviranu ulaznicu koja košta oko 7 eura (4,90 za starije osobe).

Casa Batlló

Kuća Batlló (katalonski: La Casa Batlló) je stambena zgrada u Barceloni, u ulici Passeig de Gràcia br. 43, i jedno je od ključnih djela Antonija Gaudíja. Zgrada je građena od 1904. do 1906. godine u dijelu grada znanom kao "Jabuka nesklada" (katalonski: Manzana de la discordia) jer je prepuna primjera katalonske modernističke arhitekture (Art Nouveau). Kako "manzana" znači i "jabuka", ali i "stambena četvrt", radi se o igri riječi.

Kuću Batlló je, za obitelj Josepa Batlló i Casanovasa, lokalnog industrijalca, preuredio Gaudí u svom ekstremnom osobnom stilu. Gaudí je obnovio fasadu, interijer, ali i namještaj. Salvador Dalí je nazvao njegovu fasadu: "snažan i besmislen sjaj raznobojnog mozaika koji isijava iz neobičnih vodenih oblika". Kult zakrivljene linije i širenje oblika je najvažnije za simboliku vitalnosti koja se odlikuje na svakom detalju, od stupova do balkona. Fasada izgleda kao živi organizam koji vibrira.

Casa Milà

Kuća Milà (katalonski: Casa Milà ili "La Pedrera") stambena je zgrada u Barceloni koja gleda u ulicu Passeig de Gràcia, i jedno je od ključnih djela Antonija Gaudíja. Zgrada je podizana od 1905. do 1910. godine kada je i dobila naziv "La Pedrera", što na katalonskom znači "kamenolom", zbog svoje nepravilne kamene fasade koji izgleda kao prirodna kamena litica.

Gaudí, kao usamljeni i introvertiran katolik, na ovoj je zgradi uspio ostvariti najznačajniju odliku art nouveaua – krajnju vitalnost. Njegova zgrada nije ni u kom slučaju statičan geometrijski prostor, ona nema nijednog pravog kuta, nego predstavlja prostor koji se stalno ponovno rađa i širi. Tlocrt prizemlja pokazuje osobitu organizaciju prostora oko unutarnjeg dvorišta. Između prostorija nepravilnog zakrivljenog plana prolazi uzak, krivudav hodnik neočekivanih usmjerenja. Stanovi se protežu od fasade do fasade obilazeći dvorišta, a vijugavi hodnik povezuje izolirane udaljene prostorije.

Fasada je ostvarena u serijama valova koji prate kretanje cijele zgrade. S druge strane, sam Gaudí je rekao: "kutovi će jednog dana nestati i materijal će se manifestirati u zvjezdanim oblinama: sunce će prodirati sa sve četiri strane i bit će to slika raja… a moja palača će više zračiti od samoga svjetla". Gaudí je na mjesto krova zgrade ostvario potpunu umjetničku slobodu mašte u oblikovanju terase s vrtovima oko velikog dvorišta koje je ispunjeno zakrabuljenim mističnim čudovištima (unikatni dimnjaci). U ovom apstraktnom ambijentu Gaudí je ostvario sve odlike nadrealizma koji će se kao umjetnički pravac pojaviti tek dvadesetak godina kasni

Katedrala Santa Eulalia

Katedrala Barcelone se počela graditi 1298. godine, na mjestu bivše katedrale koja je arhitektonski odgovarala stilu romantizma, i za koju se smatra da je bila izgrađena na mjestu Poleo-Cristain-ove kapele koja datira iz 4. stoljeća. Gotička građevina je završena 1459. godine, ali njeno pročelje i kupola nisu dodati sve do kraja 19. stoljeća. U unutrašnjem djelu katedrale nalazi se kripta (grobnica) Santa Eulalia. Katedrala ima zanimljiv svod, čiji je veći dio ravan i podjeljen na 2 luka, ispod kog se nalazi grobnica sveca koja datira iz 14. vijeka i poduprta je glatkim albasterovim stubovima. Unutar glavnog oltara katedrale (postavljenog 1337. godine) nalazi se drveni oltarski stol koji datira iz 15. stoljeća. U katedralu se može ući na više vrata: Porta de Sant Lu (najstarija od svih), Santa Eulalia, Santa Llucia i La Pietat (vrata milosrđa). Katedrala Barcelone je proglašena 1929. godine povijesno-umjetničkim spomenikom od nacionalnog interesa.

Tibidabo zabavni park

Plaže Barcelone su veliki hit kod turista, ali planina Tibidabo je također jedna od najpopularnijih atrakcija u Barceloni, gdje možete uživati ​​u vožnji na najstarijem kotaču u Španjolskoj. Nemojte zaboraviti kupiti šećernu vatu i zasladiti se dok uživate u prekrasnom pogledu na Barcelonu.

Mnogobrojne vožnje će vas odvesti daleko od gužve i žurbe Las Ramblasa te vam ispuniti dan zabavom i smijehom. Za filmske-ljubitelje, ne zaboravite provedesti neko vrijeme na mjestu gdje je sniman dio filmsog hita Woodyj Allena "Vicky Cristina Barcelona"! Za više informacija o cijenama ulaznica i radnom vremenu, posjetite službene web stranice Tibidabo Zabavnog Parka.

Noćni život

Nakon što ste se upoznali s Barcelonom danju, vrijeme je da iskusite njezin, jednako bogat, noćni život. Brojni klubovi u gradu, poput Sale Apolo, Razzmatazza, Sidecar, Magica i Marule, nude zabavu svima, od onih koji se vole rasplesati u ritmovima elektronske glazbe, hip hopa i funka do indie rocka.

Noćni izlasci počinju tek oko ponoći i to u kafićima dok se tek oko tri sata svi sele u diskoteke. Cijene u noćnim klubovima i kafićima nešto su više od onih u Hrvatskoj, ali cijene usluge taksija ili hrane nešto su niže.

U Barceloni nikako ne smijete propustiti Flamenco nastup. Iako grad nije povijesno vezan uz ovaj ples, neki od najvećih flamenco umjetnika nastupaju tamo. Zato je Barcelona mjesto u kojem možete vidjeti najbolje flamenco nastupe. U strastvenoj glazbi i plesu uz večeru možete uživati na showovima Tablao Cordobes Flamenco Show, Opera i Flamenco, Tarantos Flamenco, Flamenco u Tablao Nervión, El Patio Andaluz, Tamblao de Carmen, Palacio del Flamenco.