10 razloga zašto posjetiti Budimpeštu
Budimpešta, glavni grad Mađarske i glavni politički, industrijski, trgovački i prometni centar zemlje. Postala je jedinstveni grad 1873. godine spajanjem Budima i Starog Budima na desnoj obali Dunava s Peštom na lijevoj (istočnoj) obali.
Budimski dvorac
Budimski dvorac je dvorski kompleks mađarskih kraljeva u Budimpešti, čiji prvi dijelovi potječu iz 1265. godine. U prošlosti je također bio poznat kao Kraljevska palača i Kraljevski dvorac. Nalazi se na južnom vrhu Dvorskog brda i okružen je dijelom grada koji je poznat kao Dvorski distrikt (Várnegyed) koji je poznat po svojim stambenim i javnim građevinama iz srednjeg vjeka, baroka i 19. stoljeća. Preko svoje uspinjače, a potom Visećim mostom Szécheny, dvorac je spojen s trgom Adama Clarka na drugoj strani Dunava.
U dvorcu se nalazi Mađarska nacionalna galerija, Muzej povijesti Budimpešte, te zatvorena dvorišta i terasa koja ga povezuje s Ribarskim bastionom, terasa s koje se pruža pogled preko Dunava na povijesno središte Budimpešte.
Budimski dvorac s okolicom, obala Dunava, Andraševa avenija (Andrássy út) s Trgom heroja (Hősök tere) i Milenijska podzemna željeznica (najstarija u Europi) UNESCO-va su svjetska baština u Budimpešti.
Parlament
Zgrada mađarskog parlamenta izgrađena je u neogotičkom stilu i smatra se jednim od najboljih primjera historicizma. Nekad je bila najveća zgrada parlamenta na svijetu, a danas je još uvijek treća.
S Bazilikom sv. Stjepana, najviša je zgrada u Budimpešti, a izgrađena je od kamena bihacita izvađenog u kamenolomima pokraj grada Bihaća u Bosni i Hercegovini. U njoj se nalazi Kruna sv. Stjepana.
Andraševa avenija
Andraševa avenija (mađarski: Andrássy út) je slikoviti bulevar u Budimpešti iz 1872. godine. Ona povezuje Elizabetin trg s Gradskim parkom, a ispunjena je veličanstvenim neo-renesansnim vilama i kućama, te monumentalnim trgovima i alejama.
Andraševa avenija se sastoji od četiri glavna dijela:
Od Elizabetinog trga do Oktogona gdje se križa s Velikim bulevarom (Nagykörút) je većinom ispunjena trgovinama.
Od Oktogona do Kodály körönd je proširena alejom u kojoj se nalaze stambene zone i Sveučilište u Budimpešti.
Od Kodály körönd do Bajza utca je još više proširena sa stambenim palačama koje imaju male vrtove ispred pročelja. Tu se nalazi i Mađarska državna opera.
Od Bajza utca do Városligeta, pored stambenih palača nalazi se i nekoliko veleposlanstava, glazbena akademija Franz Liszt i Kuća straha, muzej diktature fašizma i komunizma u Mađarskoj. Trg heroja u Budimpešti je veličanstveni kraj avenije i monumentalni ulaz u Gradski park.
Trg heroja
Trg heroja se nalazi u peštanskom dijelu Budimpešte i to u četvrti Terezvaroš. Trg je sam po sebi jedan od najimpresivnijih otvorenih prostora u Budimpešti, a također je najpopularniji i najveći. Nalazi se na kraju Andraševe ulice koja je pod zaštitom UNESCO-a, a na samom trgu započinje ulaz u Gradski park. Trg je popločen velikim pravilno geometrijskim bijelim ornamentima na sivoj podlozi koji izgledaju poput ogromnog veza što gledano iz ptičje perspektive izgleda vrlo atraktivno.
Na centralnom dijelu trga nalazi se Milenijski spomenik, najznačajniji nacionalni spomenik čiji centralni dio zauzima graciozan, žljebasti, 36-metarski, korintski stup na čijem se vrhu, tj. kapitelu, nalazi krilati kip arkanđela Gabrijela, dok u pozadini stupa možemo vidjeti 85-metarske kolonade, koje osim strukturalne u ovom slučaju imaju i dekorativnu vrijednost.
Ispred njega se nalazi Spomenik heroja, prazna grobnica, a podignut je u spomen nepoznatim palim borcima u ustanku 1956. godine. Spomenik je dobio nagradu "Grand Prix" na Svjetskoj izložbi 1900. godine u Parizu. Na krajevima kolonada nalaze se četiri alegorijske skulpture koje s lijeva na desno predtavljaju: rad i napredak, rat i mir u dvije nasuprotne kočije i čast i slavu.
Bazilika sv. Stjepana
Bazilika sv. Stjepana u Budimpešti ima istu visinu kao i parlament (96 m) i u njoj se nalazi mumificirani ostaci prvog mađarskog kralja, Stjepana I. Ona je treća crkva po veličini u Europi, ali najveća crkva u gradu. Može primiti do 8 000 vjernika.
Građena je gotovo pola stoljeća, zbog urušavanja u 1868. Nakon toga je nanovo građena iz temelja, a dovršena je tek 1905. godine. Unutar crkve nalazi se najveća mađarska, ujedno i vrlo neobična, relikvija - desna ruka prvoga mađarskog kralja, Stjepana. Možete se popeti na vrh kupole, odakle se pruža predivan pogled na grad.
Dvorac Vajdahunyad
Vajdahunyad je dvorac u Gradskom parku u Budimpešti. Sagrađen je 1896. godine kao dio milenijske izložbe kojom se slavilo 1000 godina od postojanja Mađarske republike. Kako dvorac sadrži dijelove zgrade iz različitih vremenskih razdoblja, prikazuje različite stilove: romaniku, gotiku, renesansu i barok. Izvorno, bio je napravljen od kartona i drveta, ali postao je toliko popularan da je obnovljen od kamena i opeke između 1904. i 1908. Danas je u njemu Muzej mađarske agrikulture, najveći poljoprivredni muzeja u Europi. U dvorcu se nalazi kip Béle Lugosi,-a, koji je bio mađarsko-američki glumac poznat po ulozi Grofa Drakule u izvornom filmu iz 1931 godine.
Szécheny lančani most
Lančani most (Széchenyi lánchíd) nudi jedan od najljepših pogleda na Dunav noću. Građen je 7 godina i konačno otvoren 1849. godine. Nosi ime po grofu Ištvanu Sečenjiju (István Széchenyi) koji je dvadesetak godina ranije inicirao gradnju u trenutku kada zbog jake zime nije mogao da prijeđe Dunav jer su mostovi bili zatvoreni i tako je tjedan dana kasnio u Beč gde mu je umro otac. Tada je obećao da će sagraditi novi most bez obzira na cijenu, pa su zahvaljujući tome sredinom 19. st. Budimpešta i Dunav dobili jedan od svojih najljepših mostova.
Lančani most se nalazi u blizini svih središnjih turističkih lokacija u gradu: Parlamenta, Vaci ulice, Bazilike sv. Stjepana... Most je posebno lijepo gledati noću, kad se upale svjetla i obasjaju ga cijelom njegovom dužinom i visinom, a Dunav postane veliko ogledalo u kojem se vide njegovi obrisi.
Ribarska utvrda
Ribarski bastion (Halászbástya) je neogotička terasa s koje se pruža veličanstven pogled na grad, a nalazi se iza sakristije crkve sv. Matijaša. Krajem 19. stoljeća Frigyes Schulek je dizajnirao graciozan sistem stepenica koje se protežu od Dunava pa do vrha brijega a sadašnja struktura koja je obogaćena tornjevima, lukovima, kulama, vijugavim stepenicama i kipovima trebala je biti kruna svega. Schulek je zamislio da će bastion braniti ceh ribara pa je tako nastalo i ime. Mnogi su njegovu početnu viziju smatrali donekle strogom, previše zatvorenom, obrambenom i nedovoljno dekoriranom. Njegovi originalni planovi su kasnije promjenjeni na opće zadovoljstvo današnjih posjetitelja.
Milenijska podzemna željeznica
Podzemna željeznica Budimpešte, prva podzemna željeznica na europskom kopnu (poslije Londonske na otoku), je predložena 1870., a njena izgradnja je otopočela 1894. godine. Izgrađena je cijelom duljinom Andraševe avenije 1896. godine. Tako se moglo prometovati ispod zemlje sve do Városligeta koji je bio mjesto održavanja Milenijskog festivala mađarske državnosti.
Budimpeštanski metro dnevno prevozi oko 830.000 putnika. Dok su Linije 2 i 3 novijeg postanka, Linija 1 podsjeća na doba 1890-tih; sa parketom, klupama, drvenim prozorima i osvjetljenjem toga vremena. Svaka postaja je ujedno i mali muzej sa slikama i informacijama. Također, od 2002. godine nalazi se na popisu svjetske baštine pod zaštitom UNESCO-a.
Vožnja Dunavom
Dnevna i večernja krstarenja s vodičem traju 1 sat i 15 minuta. Tijekom dnevnih krstarenja razgledavaju se dva dijela grada: "Budim" i "Pešta". Vožnja završava mogućim iskrcajem na Margaretskom otoku, gdje možete otići u šetnju i otkriti otok. Nakon zaustavljanja na otoku možete pričekati sljedeći brod natrag do centra. Ako ne želite posjetiti otok ostanite na brodu. Nakon 5 minuta brod nastavlja svoj put prema centru.
Večernje krstarenje je audio-vizualno iskustvo. Brod polazi od centra Budimpešte i sat vremena krstari do ponovnog povratka u grad. Kroz TV ekran moći ćete pogledati iza zidova zgrada pored kojih prolazite te se diviti skrivenim interijerima. Program završava sa skladbom 'Na lijepom plavom Dunavu' koje ćete se prisjećati svaki put kad ćete se prisjetiti ove vožnje.