Skoči na glavni sadržaj
foto Relaxino - Lovranska Draga
foto Relaxino - Lovranska Draga
Lokalitet
Upoznajte Hrvatsku
Lovranska Draga Medveja

Prijedlog za izlet

Medveja, Lovranska Draga i Lungomare

Proljeće i jesen su najbolji za posjet pješačkoj stazi iz Medveje u Lovransku Dragu, jer tada možete pronaći mjesta za parking i nije još jako vruće. To je jedna od nekoliko staza/šetnica u Parku prirode Učka.

Mi nismo krenuli dosta rano, jer smo htjeli ići u Vilu Lovransku Dragu koja počinje raditi od 13 sati, pa smo tako tempirali svoje vrijeme polaska.

Ulaz na stazu je iz Kampa u Medveja ili pored kampa i odmah se kreće uzbrdo. Staza je dužine od 3,3 km. Piše da je nisko zahtjevna, pa osobama sa ok kodicijom trebat će cca 1,30 minuta, a ostalima malo duže, ali cilja nije bitno koliko se brzo hoda, već doći do cilja.

Malo je bilo šok vidjeti gdje se nalazi naš cilj, ali želja je bila veća, a i društvo je bilo dobro, tako da smo bodrili jedni druge.

Staza nudi prekrasne poglede, susret sa potokom koji izbija iz Učke u kanjonju Lovranske Drage kao slap (na kraju ove staze treba nastaviti još 30 min. hodanja i dolazi se do slapa) i utječe u more u Medveji. Na stazi nalaze se dva odmorišta koji nude prekrasan pogleda na kanjoj i prirodnu špilju Oporovinu. Više informacija može se pronaći na tablama na početku i na kraju staze.

Staza je dobro označena i nije moguće izgubiti se.

Pred kraj staze vidjet ćete skulpturni objekt u krajoliku "Puli Malina" autora: Davora Sanvincetia i projektantice: Ive Perušić.  Postavljena 2020. kada je Rijeka bila Europski grad kulture.

Na kraju puta nalazi se autobusna stanica, i nastavak staze prema izvoru Potoka i slapu, ili prema Učkoj.

Mi smo krenuli desno asfaltiranom cestom prema Vili Lovranska Draga. To je mjesto gdje stane dah, jer pogleda je prekrasan sa bilo koje strane se okrenete, prema moru, Medveji ili na mjesto Lovransku dragu i Učku. Ovdje u Vili možete odmoriti popiti piće ili pojesti nešto. 

Nakon polusatnog odmora, puno lakše se krećemo prema dolje i za 60 minuta već smo u Medveji.

Kako bi malo udahnili malo morskog zraka, od luke u Ičićima krećemo pješice do Opatije, za što je potrebno cca 40 minuta. Ovisno koliko su vam noge teške, sami odlučite o dužini, Lungomare je šetnica uz more dugaka 12 km, mi smo se dolučili za kraću dionicu.

Ukupno smo napravili 20.000 koraka.

Iz Opatije krenuli smo na ručak u Rukavac, malo mjesto pored Matulja, samo 10 min. vožnje, gdje se smjestio Restoran Stancija Kovačići koji je jedan od najboljih restorana u okolici i obavezno ga treba posjetiti i nešto pojesti. U travnju su šparoge na meniju, pa nismo mogli ne pojesti rižoto od šparota, na meniju su bile i orada i teleći medaljoni s povrćem, a tri različita kolača nismo nikako mogli preskoćiti, sve to smo zalili finim vinima. Tu je našem izletu je došao kraj.

Ovaj jednodnevni izlete je za osobe koje imaju kondiciju ali i one koje je nemaju, samo trebaju sporije hodat i imati više pauzi, dobre cipele, štapove i vodu za okrepu, jer na kraju je dobar osjeća doći na cilj.

Šaljemo pozdrav "ŠČ" ( opet smo bili na Kvaneru i pjesma grupe LET3 smo stalno pjevali putem).

22.travnja 2023.

 

Medveja je malo naselje i nema puno zanimljivosti ali ipak ima nešto
- Samo ime Medveja ima dva izvora
Prvo je više romantično i prema toj verziji ime je dobila po princezi Medei koja je sa Jasonom ukrala zlatno runo iz kraljevine Kolhide. Poveznica je i činjenica da su se otoci Cres i Lošinj u antici nazivali "Apsyrtides" ili Apsyrtovi otoci. Apsyrt je bio Medein brat i prema legendi nakon što su ga Jason i Medea ubili, raskomadali tijelo i bacili u more, od njega su nastali otoci Cres i Lošinj. Pogledom iz zraka otok Cres liči na tijelo sa glavom pa se čak i sjeverni dio otoka zvao "Caput Insulae" ili glava otoka.
Poveznica je i legenda da su grad Pulu osnovali članovi posade Apsyrtova broda koji su u strahu da po povratku u Kolhidu ne budu kažnjeni jer su izgubili princa, odlučili ostati u Istri. Medveja se i u talijanskoj verziji zove Medea.
Druga, vjerojatnija i logičnija verzija je da Medveja potiče od Medveđa (špilja (peć), rijeka, uvala). U dijalektu bi se izgovarala Medveja peć. Zanimljivost je i da u istri, u blizini Buzeta, postoji mjesto Medveja.

Poznato je da su žene iz Medveje nosile ribu u Lovransku Dragu ali je postojao promet i u suprotnom smjeru : žene su iz zaleđa Lovrana (Lovranska Draga, Liganj) nosile poljoprivredne
i prehrambene proizvode u Lovran (jaja, mlijeko, kruh, itd) pa znam iz priča od nekih mojih starih susjeda da su taj put prolazile i po 3 puta na dan.

U kanjonu Medveje nalazi se i jedna od najvažnijih prethistorijskih lokacija na istočnoj obali Istre.
U špilji Oporovina (istočna strana kanjona ili desno kada se gleda iz Medveje prema masivu Učke) pronađeni su artefakti koji dokazuju ljudsko prisustvo od neolitika. Drugi slojevi ukazuju na povremenu naseljenost u kasnoj antici ili ranom srednjem vijeku. Prema tvrdnjama stručnjaka radi se o zakloništu koje se koristilo kao zbjeg u slučaju opasnosti (ratovi, prodori neprijateljske vojske itd). Po svemu sudeći koristili su je stanovnici Lovrana koje je jedino poznato veće naselje iz tog vremena.

-Lokacija hotela "Draga di Lovrana" (na hrptu iznad Medveje) je već u 19. stoljeću imalo hotel tog imena na toj lokaciji. Nama iz ovog kraja je to bila ukleta kuća jer se povezivala sa smrtima vlasnika i sve do početka 21. stoljeća to je bila ruševina. U vrijeme dok sam bio osnovnoškolac jednog ljeta po ružnom i kišnom danu grupa čeških turista odlučila na planinarenje i kada je počela kiša sklonili su se u kuću.
Na nesreću, kuću je udario grom i ubio nekoliko planinara. Inače, gromovi su često udarali u tu točku jer se ističe u okolini.

"Draga di Lovrana" je sada je poznati hotel i jedan od najboljih restorana na Opatijskoj rivijeri i nalazi se, svakako, na najatraktivnijoj lokaciji sa predivnim pogledom na Kvarner i otoke.

(zapisi od Nikole Špehara, Olinfos TA)