Skoči na glavni sadržaj
Zanimljivost
Novosti iz medija

"Klimatska kuharica"

Koja hrana ima najveći utjecaj na klimatske promjene?

Sanja Tišma, Suzy Josipović Redžepagić, Ana-Maria Boromisa, Daniela Angelina Jelinčić, Mojca Vukovič:

Klimatska kuharica

Popularno znanstvena knjiga Klimatska kuharica zbirka je recepata za jela koja se tradicionalno pripremaju u Hrvatskoj i Sloveniji. Uz prikaz potrebnih namirnica i načina pripreme jela posebnost je ove kuharice izračun emisije ugljikova dioksida koji nastaje pripremom svakoga pojedinog recepta. Na taj način nastoji se široj javnosti ukazati na izazove klimatskih promjena i utjecaj osobnih prehrambenih izbora na promjenu klime i očuvanje okoliša.

Uz gastronomski dio knjige, na jednostavan i široj javnosti jasan način opisan je pojam klimatskih promjena, njihovi uzroci i posljedice u svijetu te budući trendovi. Također je prikazan utjecaj proizvodnje i pripreme hrane na klimatske promjene te su pobrojeni javno dostupni alati uz pomoć kojih se, na jednostavan način, mogu pratiti klimatski učinci osobnih prehrambenih izvora. 

Iz knjige:

Klima i varijabilnost klimatskih uvjeta ima znatan utjecaj na hranu i oblikovanje prehrambenih navika i tradicije u različitim dijelovima svijeta. Tradicionalna kuhinja razvijena je u skladu s klimom određenog područja i koristi lokalno dostupne sastojke, a način pripreme i konzerviranja hrane prilagođen je specifičnim klimatskim uvjetima.

Klimatske promjene utječu na mogućnosti proizvodnje hrane. S druge strane, odabir hrane (vrste i količine pojedinih namirnica, načina njihova čuvanja i pripreme) utječe na emisije stakleničkih plinova i klimatske promjene.

Temperatura, vlažnost zraka, oborine i drugi klimatski elementi utječu na mogućnost uzgoja biljaka i životinja, tj. dostupnost namirnica, a i na način pripreme i konzerviranja hrane.

Klimatske promjene jedan su od najvećih globalnih izazova (EEA, 2024).

O autoricama:

Sanja Tišma je ravnateljica Instituta za razvoj i međunarodne odnose. Diplomirala je 1987. godine na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, smjer međunarodne razmjene. Na matičnom je fakultetu magistrirala 1991. te doktorirala 1997. godine. Stručno se usavršavala na domaćim i međunarodnim seminarima. Od 1989. godine radi u Institutu za razvoj i međunarodne odnose. Istraživački interesi dr. sc. Sanje Tišma uključuju održivi razvoj i dobro upravljanje, ekonomiku okoliša, strateško planiranje i upravljanje te upravljanje projektima.

Suzy Josipović Redžepagić je poduzetnica, kuharica i autorica niza knjiga o kuhanju. Diplomirala je 1999. godine na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, na kojem je i magistrirala 1999. godine. Osnivačica je i direktorica tvrtke S2 media agency i portala Wall.hr, koji se bave odnosima s javnošću, marketingom i organizacijom događanja i festivala. U zadnjih desetak godina autorica je knjiga o kuhanju od kojih valja istaknuti: Mama zna, 500 slanih recepata, Mojih 50 najdražih slanih recepata, Mojih 50 najdražih slatkih recepata, Adventska zagrebačka kuharica i Mama zna, 600 slanih recepata.

Ana-Maria Boromisa znanstvena je savjetnica u trajnom zvanju i predstojnica Odjela za međunarodne gospodarske i političke odnose u Institutu za razvoj i međunarodne odnose (IRMO). Doktorat je stekla na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 2004., magisterij europskih znanosti na College of Europe u Poljskoj 1995., a magisterij inženjerstva elektrotehnike na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu 1994. Glavna su joj područja istraživačkog interesa klimatska i energetska ekonomika i trgovinska politika.

Daniela Angelina Jelinčić znanstvena je savjetnica u trajnom zvanju na Institutu za razvoj i međunarodne odnose (IRMO). Njezini su istraživački interesi u područjima upravljanja kulturnom baštinom, kulturnog turizma, kulturnih industrija, kulturnih politika, kreativnosti, društvenih inovacija i ekonomije doživljaja. Koordinirala je niz znanstvenih projekata u tim područjima, a iste teme predaje i na visokim učilištima u Hrvatskoj te povremeno na Akademiji Sibelius Umjetničkog sveučilišta u Finskoj, odnosno na UNESCO-ovoj Katedri za kulturnu baštinu i razvoj na Institutu za napredne studije (IASK) u Mađarskoj.

Mojca Vukovič, voditeljica sektora obrazovanja, zaposlena je na Ljudskoj univerzi u Rogaškoj Slatini od 2011. godine kao koordinatorica pripreme i provedbe projekata financiranih sredstvima Europske unije. Također se bavi organizacijom edukacija na Ljudskoj univerzi, mentorica je polaznicima za stjecanje znanja iz engleskog jezika i koordinatorica Sveučilišta za treću životnu dob. Tijekom karijere Mojca Vukovič bila je koordinatorica i surađivala je na mnogim međunarodnim i nacionalnim projektima koji su pokrivali različite teme iz područja obrazovanja, očuvanja okoliša, zdravog načina života, ugostiteljstva, poduzetništva i gospodarstva.

Iz recenzija:

Knjiga je kvalitetno strukturirana i pisana razumljivim i jasnim jezikom. Bit će korisna gastronomskim stručnjacima, znanstvenoj javnosti koja se bavi pitanjima održivog razvoja, donositeljima odluka, ali i cjelokupnoj javnosti. (…) Obogatit će ponudu popularnoznanstvene literature na hrvatskom jeziku, a čitateljima skrenuti pozornost na utjecaj individualnih odluka i izbora na globalno važna pitanja…
– Maja Božičević Vrhovčak, Energetski institut Hrvoje Požar

Knjiga je izrazito zanimljivo i vrlo relevantno popularnoznanstveno djelo koje se jasnim, razumljivim i preciznim rječnikom posvećuje pitanju odnosa pripreme hrane kao svakodnevne ljudske aktivnosti i utjecaja na klimatske promjene koji ta aktivnost ima, od nabave sastojaka, pripreme, do krajnjeg rezultata. (…) Na vrlo jednostavan, precizan i razumljiv način pristupa vrlo kompleksnim pitanjima suvremenog društva te potiče građane da budu odgovorniji prema održivom razvoju i klimatskim promjenama.
– Goran Bandov, Sveučilište u Zagrebu
Knjigu "Klimatska kuharica" pronađite na ljevak.hr!

izvor: Ljevak, 29.1.2025.
 

Kontakt podaci

  • Ljevak

Podijeli