
Višestruko priznanje za roman "Izgubljeni gospodin Kovač"
Višestruko priznanje za roman „Izgubljeni gospodin Kovač“ autorice Moree Banićević.
U Maloj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, 12. lipnja 2025., održana je svečana dodjela 58. Nagrade „Grigor Vitez“ – najstarije i najuglednije hrvatske nagrade za dječju književnost i ilustraciju.
Roman „Izgubljeni gospodin Kovač“, autorice Moree Banićević, u izdanju Naklade Ljevak, osvojio je dvije prestižne nagrade „Grigor Vitez“ za 2024. godinu:
Nagradu „Grigor Vitez“ za najbolji književni tekst za mladež
Nagradu „Ptičica“ po izboru Dječjeg žirija za najbolju proznu, pjesničku ili dramsku knjigu
Prema obrazloženju Stručnog povjerenstva, Morea Banićević „profilirala se u vrlo uspješnu spisateljicu romana fantastike što naslov „Izgubljeni gospodin Kovač“ potvrđuje u kontinuitetu. U djelu koje nosi podnaslov „Obiteljska horor bajka za djecu i mlade“ izmjenjuju se različita vremena, kao i fantastični elementi sa stvarnima. Fabula je građena na tipičnom dječaku današnjeg digitalnog doba, mladom Gašparu koji iz dosade na ljetovanju kod bake, jer nema mobitel, istražuje korijene obitelji. Kakva dosadna tema, reći će, ali kad ga „usisa“ prolaz u prošlost postaje sudionikom događaja koji dan-danas njega i oca dovode u opasnost. Vrlo je zanimljiv odnos s bakom, a još intenzivniji s prabakom Rozalijom koju u prošlosti susreće kao mladu djevojku. Ona postaje ključna za rasplet radnje. Zahtjevan romaneskni fantasy žanr vrlo dobro funkcionira od početka do kraja, nema nelogičnosti, radnja preskače razdoblja, godine i aktere, odlično isprepliće sadašnjost i prošlost, kontrastirajući pritom nekadašnje strojeve i mašine spram ovog novog digitalnog doba, kao i običaje i modu.“
U obrazloženju je također navedeno kako se radnja lijepo razvija, elementi su originalni (drvena statua šumske drijade, kišobrani koji projiciraju obiteljsku prošlost, automatoni pokretani zupčanicima) i duhoviti. „Osim zanatski odrađenog koncepta Banićević je odlična stilistica što u ovom fantastičnom romanu pokazuje od početka do kraja. U romanu je obrađena tema obitelji i obiteljskog naslijeđa, odnosa prema prirodi i prema sebi, ali i prijateljstva i međugeneracijskog povezivanja, što je u današnjem vremenu vrlo bitno, budući da su te razlike sve vidljivije. Osim toga, čudesni predmeti, koji se u romanu spominju, poput figurice drijade Arbore i automatona, potiču čitatelja/icu na istraživanje, učenje i maštanje, upućuju na fleksibilnost jezika, ali i njegov razvoj i promjenu tijekom vremena. Poglavlja su kratka što doprinosi dinamici teksta te čitatelja/icu privlači na daljnje čitanje“, istaknuli su članovi Stručnog povjerenstva u čijem sastavu su: Svebor Vidmar (predsjednik), Zvjezdana Babić, Svjetlan Junaković, Branka Primorac i Vladimira Velički.
Odluku o Nagradi „Ptičica“ donio je Dječji žiri, koji djeluje pod vodstvom Hrvatskog centra za dječju knjigu pri Knjižnicama grada Zagreba. Ove godine, žiri je imao 5 članova, učenika 5. do 7. razreda.
Dječji žiri posebno istaknuo zanimljivost priče, razvoj glavnog lika i snažnu poruku o važnosti hrabrosti i obitelji. „Knjiga „Izgubljeni gospodin Kovač“ obiteljska je horor-bajka u kojoj se na zanimljiv način mijenjaju sadašnjost i prošlost te je primjerena svoj djeci. Vrlo je znakovito što je glavni junak Gašpar na početku bio jako zauzet mobitelom, ali poslije njegove pustolovine uopće ga više ne zanima. Nije ni čudo jer on putuje kroz vrijeme i gleda vizije prošlosti kroz vrteće kišobrane, doznajući nezamislivu tajnu prošlost svoje obitelji. Napeta do samoga kraja“, stoji u obrazloženju Dječjeg žirija za Nagradu „Ptičica“ Nagrade „Grigor Vitez“ 2024.
Ilustracije u romanu potpisuje Petra Brnardić, čije crno-bijele vizualne interpretacije savršeno nadopunjuju atmosferu priče i dodatno obogaćuju čitateljski doživljaj.
Morea Banićević rođena je i odrasla u Rijeci. Bavi se pisanjem, čitanjem, igranjem videoigara i šetanjem prirodom. Voli životinje, najviše pse. Dosada je napisala trilogiju hororaca za djecu i mlade: „Demon školske knjižnice“, „Dvojnici iz tame“ i „Tragovima Crnog Petra“. Romani su višestruko nagrađivani i rado se čitaju. „Demon školske knjižnice“ i „Dvojnici iz tame“ osvojili su nagradu „Sfera” u kategoriji najboljeg romana za djecu, a Demon je odabran i za Nacionalni projekt za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja djece i mladih „Čitanjem do zvijezda”. Roman „Dvojnici iz tame“ osvojio je Nagradu „Grigor Vitez“ Ptičica za najbolji roman po izboru Dječjeg žirija za 2019. godinu te pohvalu nagrade „Grigor Vitez” za popularizaciju žanra fantastike među djecom i mladima.
Nagrada „Grigor Vitez“ i ove godine dodjeljivana je pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te Grada Zagreba - Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo, uz podršku partnera: Knjižnica grada Zagreba i KD Vatroslava Lisinskog.
Morea Baničević hrvatska je kandidatkinja za Časnu listu IBBY-ja 2026.
Morea Banićević nije samo dobitnica ovogodišnjih nagrada. Oduševljenje za njezin roman ne prestaje, jer je odlučeno da će „Izgubljeni gospodin Kovač“ biti hrvatski kandidat za Časnu listu IBBY-ja 2026. u kategoriji pisaca.
Časna lista IBBY-ja dvogodišnji je izbor suvremene produkcije knjiga najboljih pisaca, ilustratora i prevoditelja 85 zemalja članica IBBY-ja (Međunarodnog odbora za dječju knjigu). Diplome Časne liste dodjeljuju se autorima i izdavačima, čime se priznaje njihov izniman doprinos na području dječje književnosti. Diplome će biti uručene na Kongresu IBBY-ja 2026. godine u Ottawi, Kanadi.
Roman „Izgubljeni gospodin Kovač“ dostupan je u Knjižari Ljevak (Trg bana Josipa Jelačića 17, Zagreb), na webshopu i u svim bolje opremljenim knjižarama.